Vibrasyonlu Çakıcılar (Vibro Hammers) ve Kullanım Alanları

Vibrasyonlu Çakıcılar (Vibratory Hammers), binaların ve diğer yapıların zemine çok güçlü oturumunu sağlamak ve yapıyı desteklemek amacıyla üretilen, çelik boru ve palplanj çakma/sökme işlemi yapan makinalardır. Barajlar, köprüler, stant alanları, yerleşim bölgeleri, şantiye alanları, deniz üzerine kurulan inşaat sahaları, altyapı işleri, su ve nehir rehabilitasyonu vs. işlerinde kullanılmaktadır.

Her geçen gün büyüyen ve gelişen teknolojiyle birlikte zaman ve maliyetten tasarruf eden, çevre dostu ürünler de inşaat yapılarındaki yerini çoktan aldı. Bu ürünlerin en önemlilerinden biri olan vibrasyonlu çakıcıların kullanım alanları ve bir vibro çakıcı alırken göz önünde bulundurmanız gereken önemli hususlar hakkında bütün detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Vibrasyonlu Çakıcı ile Stad İnşaası
Trabzon Akyazi Stadı’nın inşasında ÖMS marka Vibrasyonlu Çakıcı SVR 50 NF kullanılmıştır.

 

Vibrasyonlu Çakıcıların Kullanım Alanları

Vibrasyonlu çakıcılar ahşap kazık çakımından çelik boru çakım ve söküm işlemlerine kadar geniş bir yelpazade kullanım alanı bulmaktadır. Ayrıca gevşek ve mukavemetini kaybetmiş zeminlerin yoğunlaştırılması veya dikey drenaj fitillerinin yerleştirilmesinde de titreşim teknolojisinden faydalanılmaktadır. Çünkü titreşim teknolojisi en konvansiyonel teknolojilere göre çok daha kolaydır ve projenizde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Vibrasyonlu Çakıcı SVR 50 NF ile çelik boru çakımı
Vibrasyonlu Çakıcı SVR 50 NF ile çelik boru çakımı

 

Trabzon Akyazı Stadı - Boru Çakımı
Trabzon Akyazı Stadı – Boru Çakımı

 

Vibrasyonlu Çakıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

30 yıldır vibro çakıcı üreten bir firma olarak her türlü iklim koşullarında ve farklı çoğrafyalarda birçok projeyi deneyimleme imkanı bulduk. Bu tecrübelerimizden derlediğimiz önemli ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Hidrolik titreşimli çekiçler kullanılmadan önce birçok ön araştırma yapılması gerekmektedir. Öncelikle vibro çakıcının kullanılacağı zemin yapısı çok iyi analiz edilmelidir. Çünkü vibro çakıcının titreşimi zeminin tipine göre ayarlanacaktır. Zemine fazla yük binmesi veya titreşimin yetersiz kalması, yürütmüş olduğunuz projede zaman ve maliyet kaybına neden olabilir, hatta vibro çakıcınıza zarar verebilir. Çalışmaya başlamadan önce sizin için hazırlamış olduğumuz Vibro Çakıcı Seçim Tablosu‘ndan faydalanabilirsiniz. Ancak bu tablo sadece yaklaşık bir fikir vermesi için incelenmelidir. Profesyonel bir hizmet alarak zemin etüdü yaptırmanız en sağlıklı yol olacaktır. Dikkat edilmesi gereken başka bir unsur ise proje sahanızın nerede konumlandığı ve nasıl bir çevreye sahip olduğudur. Şehir alanlarının veya tarihi yapıların olduğu bölgeler için özel olarak üretilen ve ayarlanabilir eksantrik moment sayesinde titreşim genliği kontrolü sağlayan Değişken Momentli Vibro Çakıcılar kullanılmalıdır.

Aklınıza takılan herhangi bir konuda deneyimli satış mühendislerimiz size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Bizimle iletişime geçerek detaylı bir kataloğumuzu isteyebilir veya ürünlerimiz hakkında bizi arayarak bilgi alabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer sayfaları aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

Vibrasyonlu Çekiç Çalışma Prensibi

Başarı Öykümüz

OMS Pile Driving Equipment

Çalıştığımız Projelerden Örnekler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.