Vibrasyonlu çakma makineleri ve ekipmanı markası olan Özkanlar Makine’nin 30 yıllık başarı mimarisinin arkasında Özkan ailesi bulunuyor. Marka mimarları olan üç kardeşin, bakım ve teknik servisle başlayan uzun yolculuğu, bugün dünyanın ihtiyacını karşılayan üretim hattına kadar uzanıyor. Neredeyse çocuk denecek yaştan itibaren sektörün içinde bulunmak, üretimi en ince detaylarına kadar öğrenmiş olmak, deneyim ve teknolojiyi aynı hedef için birleştirmek, onları farklı kılan ve duygusal bir bağ kurdukları işlerine tutkuyla bağlayan en büyük faktör.

ÖMS Vibro Çakıcı İngiltere İhracat
Vibro Çakıcı Üretim ve İhracat
Vibro-Cakici-Uretim-ve-Ihracat

Teknik Servisten Vibro Çakıcı Üretim Hattına

Özkanlar Makine Genel Koordinatörü Aydın Özkan, birçok girişimciye örnek olacak ve cesaret verecek nitelikteki büyüme öykülerinin arkasındaki sırrın “işin her aşamasında görev almak” olduğunu dile getiriyor. Bütün varlığınla kendini bir işe adamanın ve yaşanan tüm zorluk ve engellere rağmen hedeflerinden asla vazgeçmemek gerektiğinin altını çizen Özkan, tamir servisinden geniş vibro çakıcı üretim hattına uzanan başarı öyküsünü şöyle anlatıyor:

ÖMS Genel Koordinatörü Aydın Özkan

“Bu kadar çok vida sıkmamış ya da ellerimiz yağdan bu kadar çok kirlenmemiş olsaydı belki de yaptığımız işi bu kadar iyi öğrenemeyecektik. Yaptığımız işin en ince detayına kadar her aşamasında görev almış olmanın, sağlıklı büyüyüp gelişmemizdeki en etkili unsur olduğuna inanıyorum. Kendimize imkanlar yaratarak işe başladık ve sektörün kokusunu uzun yıllar soluyarak olası riskleri öngörme, önlem alma ve sektörü tanıma yetisine kavuştuk. Deneyimin yanında bilim ve teknolojinin sunduğu imkanlardan da faydalanarak başarıya daha çok yaklaşıyoruz.”

80’li Yıllar – Özkanlar Makine Vibro Çakıcı Markasının Doğuşu

“Sektöre girişimiz, 80’li yılların sonlarında oldu. Farklı marka ekskavatör, loader ve vibro çakıcıların tamir, bakım, servis ve yedek parça sağlayıcısı olarak hizmet vermeye başladık. Farklı çalışma ve zemin koşullarında meydana gelebilecek olası problemleri tanımak ve bunların onarılması alanında uzmanlaşmak için yaklaşık on yılımızı harcadık. Edindiğimiz deneyimi daha etkin ve üretken kullanmamızın zamanı gelmişti ve işlerimizi büyütmeye karar verdik. İlk fabrikamızı kurarak büyüme yolcuğumuzun belki de en önemli kilometre taşlarından ilkini koymuş olduk. Beton boru makineleri, vibro çakıcı ve boring makineleri imal etmeye başladık ve böylece Özkanlar Makine markamız doğdu. Birkaç yıl süresince geliştirdiğimiz bütün ürünler için aldığımız patentler sayesinde kendimizi öncelikle lokal bazda kanıtladık.”

OMS-Vibro-Cakici-Markasi-Manufacturing

2005 – İlk İhracat

“Yeni milenyuma girerken yolumuza bir kilometre taşı daha ekleyerek ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. 2005 yılında Ostim Mega Center’daki daha modern, gelişmiş ve yüksek kapasitede imalat yapabilen yeni fabrikamıza taşındık. Aynı yıllarda kendi bünyemizde Ar-Ge ve ürün geliştirmeye yönelik Tekyön Tünel şirketini kurduk. Bundan sonra yurtiçinde ve yurtdışında çalışan vibro çakıcı ve ekipmanlarımızla liman, havaalanı, demiryolu, köprü ve kanal gibi altyapı inşaatları; kentsel alanlar ve şehir merkezlerindeki altyapı inşaatları; zemin güçlendirme ve stabilizasyonu ve yatay tünel açma projelerine imzamızı attık.”

 Adımlarımızı küçük ama sağlam attık…

“Hiçbir zaman agresif bir büyüme stratejisi izlemedik. Sıçramak yerine adımlarımızı küçük ama sağlam atmayı tercih ettik. Küçük projelerle başlayarak zaman içinde tempomuzu artırarak yol aldık. Zamanla üretim kapasitemizin gelen talepleri karşılamak için yetersiz kaldığını görmeye başladık ve daha geniş bir üretim bandına ihtiyacımız olduğunu fark ettik.”

 

2012 – Yurtdışı Bayilikler

“Dünyadan gelen talepleri karşılayabilmek amacıyla 2012 yılında Sincan Organize Sanayi Bölgesinde açtığımız 10 bin m2 alandaki tesisimizde üretim kapasitemizi artırarak faaliyetlerimize devam ettik. Dünyanın çeşitli ülkelerine bayilik, temsilcilik ve satış sonrası hizmet için servislikler verdik ve ürettiğimiz ürünlerin markalaşması yolunda büyük mesafeler katettik. Ürettiğimiz makineler, ayrıca birçok ülkede bulunan satış ve bayilik ağı sayesinde Amerika’dan Singapur’a, Madagaskar’dan Rusya’ya kadar uzanan bir coğrafyada kullanıcısıyla buluşmaktadır.”

2016 – Avrupa Satış Merkezi Açılışı

“Önemli eşik noktalarından biri olarak sayabileceğimiz son hamlemizi ise 2016 yılında yılında yaptık. Farklılaşma ve kurumsal bir yapı oluşturmaya odaklanarak Avrupa satış merkezimizi kurduk. Almanya’nın Krefeld kentinde kurduğumuz OMS Pile Driving Equipment GmbH. Avrupa’da yerel bir firma olarak müşterilerine demo makinesi, kiralık makine ve Avrupa stoklarından satış gibi hizmetler sunmaktadır.”

OMS - Avrupa Satis Merkezi

Özkanlar Makine markasının yeni hedef odağında ise “sektörün dünyadaki öncülüğünü yapmak” bulunuyor. Bu odağa yaklaşabilmek için müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutma stratejisiyle hareket ediyor. Aynı tutku ateşini çalışanlarına da bulaştıran ve her şeyden önce onların motivasyonunu sağlayan Özkan ailesi, hedeflerini herkesin anlamasını sağlayarak onları da heyecanına ortak ediyor ve bilgi çağının gerektirdiği düzeyde kalabilmek için çalışanlarını da daima eğitimlerle geliştiriyor. Eğitimin, üretim sürecinin en önemli girdilerinden biri olduğunu düşünen Özkanlar Makine, kurumsal açıdan en üst düzeyde verimlilik ve bireysel açıdan en üst düzeyde doyumun ancak dünyada meydana gelen değişimlere ayak uydurarak ve gelişerek sağlanabileceğine inanıyor. Toplam kalite yönetimini, başarıya ulaşmanın ve bilgi çağında ilerlemenin vazgeçilmezi olarak benimsiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.